Photo 97125442 © Monticelllo | Dreamstime.com
J

Jak limonády ničí zuby?

Regály přeplněné lahvemi barevných, perlivých, energetických a sportovních nápojů, slazené i varianty bez cukru. Takový pohled se vám naskytne v dnešní době v každém supermarketu. Jaký mají tyto nápoje vliv na zuby a proč je rozhodně lepší sáhnout po vodě?

Život oslazený o kazy

Za velkou část negativních důsledků vyplývajících z konzumace slazených nápojů je zodpovědný právě cukr. Tento cukr se řadí mezi sacharidy s jednoduchou strukturou a stává se pro bakterie snadným zdrojem energie. Při jeho přeměně vznikají kyseliny, které narušují celistvost povrchu zubu a bakterie tak pronikají do hlubších struktur. Více o kazu se můžete dočíst zde.

Dentální eroze

Pokud preferujete nápoje se sladidly, eliminujete sice příjem cukru, ale problém s konzumací limonád tím zcela nevyřešíte. Tyto nápoje mají nízké pH (jsou kyselé), čímž narušují strukturu skloviny a v důsledku toho potom dochází k dentální erozi. Jen pro představu, pH Coca-coly se pohybuje v rozmezí 2,6–2,7, v dnešní době velmi oblíbené energy drinky mohou dosahovat i nižších hodnot, přičemž k „vyplavování“ iontů ze skloviny dochází již při snížení pH v ústech pod hodnotu 5,5. V extrémních případech, kdy pacienti dlouhodobě pijí velké množství těchto nápojů, dochází až k úplnému oddrolení korunky zubu a v ústech zůstávají pouze kořeny. Tento problém se může týkat například osob trpícími poruchami příjmu potravy, které právě těmito nekalorickými alternativami nahrazují jídla.

Nejen zuby

Dlouhodobá konzumace slazených nápojů má spojitost se vznikem diabetu 2. typu, obezitou a dalšími zdravotními komplikacemi. Právě tyto nemoci udržují v těle chronický zánět, který se následně může vyskytnout i na místech, které s nemocí zdánlivě nesouvisí. Tímto mechanismem si vysvětlujeme zvýšený výskyt onemocnění periodontu (závěsného aparátu) u lidí konzumujících slazené nápoje. (1)

Není třeba zdůrazňovat, že dlouhodobá konzumace slazených nápojů není pro tělo prospěšná a nejlepší je jejich konzumaci omezit nebo zcela eliminovat. Co když i přesto všechno neodoláte? 

Jak minimalizovat škody

  • Používejte brčko, snížíte tak kontakt nápoje se zuby.
  • Po vypití si vypláchněte ústa vodou.
  •  Neupíjejte nápoje delší dobu, protože každým douškem narušíte proces neutralizace kyselého prostředí v ústech. Raději nápoj vypijte v kratším čase.
  • Nikdy si nečistěte zuby těsně po konzumaci nápoje, tehdy je struktura zubu nejnáchylnější.
  • Volte alternativy bez cukru.
  • Stanovte si limit. Pokud například pijete velké množství limonády denně, začněte postupně snižovat frekvenci a množství.
  • Používejte fluoridové přípravky, které napomáhají remineralizaci (opravě) skloviny.
  • Důsledně čistěte zuby včetně mezizubních prostorů.

 

(1) Kusama T, Nakazawa N, Takeuchi K, Kiuchi S, Osaka K. Free Sugar Intake and Periodontal Diseases: A Systematic Review. Nutrients. 2022;14(21):4444. Published 2022 Oct 22. doi:10.3390/nu14214444

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?