Photo 227240113 © Nicoleta Ionescu | Dreamstime.com
T

Těhotenská gingivitis

Těhotenství je období velkých změn v těle matky. Hormonální změny mají vliv na celé tělo a to včetně ústní dutiny. Změna hladiny hormonů estrogenu a progesteronu připravuje tělo matky na nošení miminka, porod a následné kojení. Jedním z častých problémů, které ženy během těhotenství zažívají, je těhotenská gingivitida, o které se více dočtete v dnešním článku.

Hormonální změny během těhotenství 

Již jsme se v úvodu článku zmínili o estrogenu a progesteronu. Jsou to dva ženské hormony, které mají na starost ženský menstruační a ovulační cyklus. Během těhotenství jsou hladiny obou hormonů zvýšené. To vede mimo jiné k rozšíření krevních cév v dásních, tím pádem jsou více prokrvené  a náchylné k napadení bakteriemi. Tyto hormony také stimulují růst bakterií v ústech, což vede ke změně složení v bakteriální flóře dutiny ústní. Hormony dále způsobují deficit folátu, který má na starost reparaci dásní a potlačují imunitní systém.

Dásně jsou kvůli výše uvedeným změnám více citlivé a mohou krvácet. V tomto bodě se často stává, že ženy přestanou zuby úplně čistit, aby dásně nekrvácely. Je ale potřeba udělat úplný opak – začít dbát na zdraví dutiny ústní ještě o to více. Krvácení je příznakem zánětu a dokud nebude zánět odstraněn čištěním, krvácení samo neustoupí. Zhruba po dvou týdnech pečlivé hygieny bude vidět zlepšení. O tom jak si správně čistit zuby se dočtete v tomto článku 

Je důležité si uvědomit, že těhotenská gingivitida není jen kosmetický problém. Pokud není léčena, může vést k vážným problémům, jako jsou zubní kaz, parodontitida a dokonce i předčasné porody nebo nízká porodní hmotnost novorozence.  

Jak problému předejít? 

V následujících bodech shrneme, co dělat se zánětem dásní v průběhu těhotenství, buď aby k němu vůbec nedošlo anebo, aby se tento problém vyřešil. 

  1. Správná ústní hygiena je základ. Je potřeba čistit zuby alespoň dvakrát denně měkkým kartáčkem. V tomto článku se dočtete, jak má správný kartáček vypadat.

Důležité je vyčistit i mezizubní prostory pomoci mezizubních kartáčků nebo dentální nitě

  1. Pravidelná návštěva zubního lékaře. Bez toho se bohužel nelze obejít. Pouze lékař vám je schopen diagnostikovat onemocnění v ústní dutině a vytvořit plán léčby. 
  1. Návštěva dentální hygienistky, která vám mimo jiné pomůže s nácvikem správné dentální péče. Více se dočtete v  tomto článku.
  1. Zdravá strava má také vliv na zdraví dutiny ústní. Doporučuje se dělat pauzy mezi jídly, aby měla sklovina čas na remineralizaci a také omezit sladkosti a sladké a kyselé nápoje. Vhodné je i použití nekariogenních sladidel. O tom, co jsou nekariogenní sladila se můžete dočíst tady.
  2. Těhotenská gingivitida může být pro těhotné ženy velmi nepříjemnou a bolestivou zkušeností. V případě, že budete důsledné a budete dbát na prevenci, nemusíte se vůbec ničeho bát.  jestli vás toto téma zaujalo, doporučuji si přečíst i tento článek.

 

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?